Loading...

Basında Biz

Vizyonumuz; Temeli insana ve doğaya saygı olan, bireyin doğallığıyla bağını koparmadan modernlik, mimari ve teknolojiden üst düzeyde faydalanmasını sağlamak ve bu sayede Yaşam Mimarlığı felsefemizi, tüm dünyaya örnek oluşturacağımızı gözden kaçırmadan yaşam pratiğine aktarmak.

Misyonumuz; İnsanın ilk çağlardan beri süregelen yuva ihtiyacını, ona doğal ve modern olanaklarla çevrelenmiş olarak sunmak. Öncelikle sosyal, sportif ve kültürel aktivitelerle bağını eksiksiz kurarak, doğal yuva ihtiyacını sağlam bir zemine oturtmak. Sonra modernlik, mimari mükemmellik ve teknolojinin akıllı kullanımıyla insanı geleceğe taşımak ve böylelikle yüceltmek.

Screenshot
Screenshot

Life Dergisi Röportajından

Temel Mert Dikmetaş kimdir, tanıyabilir miyiz?
1 Aralık 1993 yılında Ankara Çankaya’da doğdum. Aslen Giresun Göre- leliyim. Topal Osman’ın soyundan gelen bir Çepni Türkü’yüm. Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden 2016 yılında mezun oldum. Çalış- ma hayatıma aile şirketimiz olan Dikmetaş Şirketler Grubu’nda Mimar olarak başladım ve halen faaliyetlerime devam etmekteyim.
Konsept oluşturulurken yatırımcı ve mimar açısından süreç nasıl işliyor?
Bazı yatırımcılar konsept oluştururken özgün olmaya çalışıyor bazı yatırımcılar ise mevcut örneklerin benzerlerini yapmaya çalışıyor. Mimarın konsept belirleme sürecinde kimi zaman işi çok zor olabiliyor4 Kendini iyi ifade edip, müşterinin güvenini kazanıp ikna edebildiği aşa- mada ise projenin ilk adımları atılmaya başlıyor. Yatırımcı, kullanıcıyı iyi tanımalı, kime hizmet vereceğine karar vermeli, empati kurmalı. Mimar kullanıcı senaryosu konusunda yatırımcıya yön göstermeli. Yaratılmak istenen konsept özellikle “neden” sorusuna cevap vermeli. Müşteri yaratılmak istenen bu mekanı neden seçsin? Emsallerinden ne farkı olacak? Burada en önemli şey hikaye. Tasarımın bir hikayesi olmalı. Mekandaki yaratılacak yaşam kurgusu kullanıcıya neleri deneyimlete- cek, müşteri mekandan ayrılırken yanında hangi hikaye ile ayrılacak. Konsept bunları içermeli. Maalesef bazı yatırımcılara bu çalışma süreci çok uzun ve gereksiz gelebiliyor, doğru kararlar alınmadan hızlıca yapılan projeler ne yazık ki uzun vadede sürdürülebilir olmuyor. Birbiri- nin benzeri mekanlar müşteriye bir şey sunmamaya başlıyor, kullanıcı farklıyı arıyor.

Sağlık ve Eğitim Alanında Öncü ve Tek Olacağız

Sağlık sektöründe faaliyet gösteren Çağdas Tıp Merkezi'nin sahibi Mehmet Cengiz Dikmetaş, Kentin Is Adamlan'na konuk oldu. Dikmetas, sağlik ve eğitim sektöründeki projelerini anlatırken, "Her iki alanda da öncü ve tek olacağız" dedi.

Screenshot